Zombori Vilmos (1910.IV.6. - 1938.VIII.10.) publicista, haditudósító, amatőr színes filmes, repülőgép katasztrófa áldozata.
Zombori Vilmos filmek:
- Lelkiismeret (1935,játékfilm)
- Nocturno (1936,játékfilm)
- Az arany szemét I-II. (1937,16mm,oktatófilm)
- Tragédia (1937,játékfilm)
- 1038-1938 Jubileumi ünnepségek (1938,16mm,színes némafilm)
- Pilóta-Piknik (1938,riportfilm,Pásztor Istvánnal)
Díjak:
- Agfa vándorkupa (1934,Budapest,Agfa-Kodak-Pathé vándorkupa pályázat)
- II.díj (1936,Berlin,II.Nemzetközi-Amatőr-Film-Kongresszus,Nocturno filmje)
- Szent István-kupa (1937,Budapest)
- I.díj (1937,Bécs,III.Nemzetközi-Amatőr-Film-Kongresszus,Tragédia filmje)
- Tiszteletdiploma (1938,Lemberg,XVIII.Nemzetközi filmkiállítás,Nocturno filmje)
- Posztumusz (1938,Budapest,Eucharisztikus világkongresszus színes filmje)
1939 - Magyar Film (Filmkamarai és Moziegyesületi Szaklap)
A Szent István kupáért folyó nemzetközi amatőr filmverseny.Zombori Vilmos emlékére alapított művészi vándordíj.
Magyar Katolikus Lexikon
1935-ben az Amatőr Mozgófényképezők Egyesülete kezdeményezésére, más nemzetközi versenyek mintájára Bp. Szfőv., az Idegenforgalmi Tanács, a VKM, a Külkeresk. Hiv. támogatásával jött létre. A filmek mérete (16; 9,5; 8 mm) és kategóriák (játék-, dokumentum-, zsáner- és egyéb filmek) szerint külön versenyt rendeztek, és minden kategóriában 3 díjat osztottak. A kategóriák díjnyertesei közül választotta ki a zsüri a legjobb filmet, ez nyerte el Bp. Szfőv. ~ örökös vándordíját. A nyertes a vándordíjat 1 évig birtokolta, kicsinyített mását végleg megkapta. Később eltörölték a méret szerinti megkülönböztetést, és változott a kategóriák elnevezése is. A zsüri pontozással sorolta be a filmeket, tagjai az első kiírástól eltekintve csak magyarok voltak.
1939 - Magyar Film
MAFSZ közleménye. Megkezdődött a Szent István emlékév nemzetközi találkozója című propagandafilm első nyilvános vetítése. A filmet Zombori Vilmos és Pásztor István készítették. Pásztor István saját felvételeivel kiegészítve,kíváló műértéssel állította össze és szinkronizálta.
1939 - Magyar Film
MAGYAR GYŐZTES A NEMZETKÖZI AMATÖR-FILMVERSENYEN. Az utóbbi esztendőkben már megszoktuk, hogy az évről évre rendezendő Nemzetközi amatőr filmversenyeken a magyar versenyzők érik el a legjobb helyezéseket, ami azért is nagy szó, mert kis nemzet lévén, versenyzőink száma jóval csekélyebb, mint a többi nagy nemzeteké. Ez évben Budapesten rendezték meg a világ amatőr filmezői nemzetközi versenyüket az UNICA égisze alatt. Ezúttal negyedszer kerül odaítélésre a Budapest székesfőváros által a nemzetközi versenyek céljaira felajánlott nagy vándordíj: a Szent István-kupa. Két évvel ezelőtt az azóta repülőgép katasztrófa áldozatává lett Zombori Vilmos kapta ezt a díjat.
1939 - Magyar Film
Zombori Vilmos, a debreceni repülőgép katasztrófánál szerencsétlenül járt amatőr filmesnek az eucharisztikus kongresszusról készült színes filmjének,valamint a bécsi nemzetközi versenyen díjat nyert Tragédia című játékfilmjének bemutatója.
1939 - Magyar Film
A budapesti eucharisztikus kongresszusról készült egyetlen színes keskenyfilm ma már nagy történelmi beccsel bír. Ezen a filmen szerepel ugyanis Pacelli bíboros, akit XII. Pius néven a katolikus egyház fejévé választott meg. Különös öröm számunkra, hogy ez a film nem került külföldre a sok kérés ellenére sem, hanem magyar tulajdon maradt és jelenleg a kalocsai érsekség birtokában van. A gazdag, színpompás képek, a történelmi miliő Zombori Vilmos tagtársunk művészi munkáját dicséri. Sajnos, munkájának gyümölcsében már nem tudott gyönyörködni, mert a debreceni repülőszerencsétlenség tragikus áldozata lett. Sírfelirata "Enyém voltál,enyém maradsz örökké."
forrás: - MAGYAR FILM (Filmkamarai és Moziegyesületi Szaklap Bp.)
- FILMKULTURA (Filmművészeti és Tudományos Folyóirat Bp.)
- www.epa.oszk.hu www.hangosfilm.hu
Ismét különös öröm számunkra, hogy ez az egypéldányos színes celluloid film fennmaradt az utókornak. (A magyarországi némafilmek 95%-a megsemmisült és nyomtalanul eltűnt a második világháború ideje alatt.) Az egy példányban létező színes celluloid filmszalag annak ellenére, hogy védett műtárgy, semmilyen Magyarországi megmentési lehetőség nem áll rendelkezésre.
Reméljük, hogy soha nem látott első magyar színes film fennmarad az utókornak.